Jak plánujeme dovolenou na horách?

Lyžařská sezóna 2015 už se neodvratně blíží. Začínáte-li plánovat lyžařskou dovolenou nebo o ní ještě pouze přemýšlíte, přinášíme Vám přehled, jakým způsobem se u nás na SvětUbytování.cz rezervovaly pobyty na horách v minulém roce. Zajímalo nás, kolik dní před odjezdem na lyžovačku se běžně ubytování na horách rezervují a jaký je nejčastější den odjezdu na dovolenou na horách a návratu domů. Všechny analýzy jsme provedli zvlášť pro české hory a Alpy. Získali jsme velmi zajímavá data. Pojďme se na to podívat.                            

Kolik dní v předstihu rezervujeme lyžařské pobyty?

Z dat rezervací loňské zimy uskutečněných na SvětUbytování.cz vyplývá, že se chováme odlišně, rezervujeme-li ubytování v českých horách nebo v Alpách. Rozdíl nás až překvapil. Tuzemské ubytování na horách rezervujeme v průměru 36 dní před odjezdem. 10% ubytování v tuzemských horách rezervujeme dokonce pouhý den před odjezdem. Když se chceme vydat na hory do Alp, nenecháváme nic náhodě a rezervujeme průměrně 50 dní dopředu. Celá polovina všech rezervací do Alp je uskutečněna aspoň měsíc dopředu. Na poslední chvíli „podle sněhu a počasí“ vyrážíme do Alp jen velmi zřídka.

kolik dní předem rezervujeme ubytování na horách

Jak je to s odjezdem na lyžařskou dovolenou a návratem domů?

Nejčastější se odjíždí lyžovat do tuzemska v pátek. Do Alp jezdí na prodloužený víkend v pátek lidí méně. Nejčastějším dnem odjezdu do Alp je na rozdíl od tuzemských hor sobota.  Všechny dny v týdnu jsou ale relativně rovnoměrně zastoupeny. V případě příjezdu z lyžování je samozřejmě nejčastější příjezd od víkendu. Přibližně 60% lidí se vrátí z ubytování na českých horách o víkendu a nejčastěji v neděli. Ubytování v Alpách je častěji rezervováno klasicky od soboty do soboty, proto ze ze zahraničí jezdí domu častěji v sobotu než z českých hor.

odjezd na lyžařskou dovolenou podle dní v týdnupříjezd z lyžařské dovolené podle dní v týdnu

 

 

Co si z toho všeho vzít?

Prezentované statistiky tvoří podle nás na SvětUbytování.cz velmi zajímavý přehled chování našich návštěvníků při rezervaci ubytování na zimní dovolenou. Z čísel je jasné, že pokud chcete předběhnout většinu a nedělat  žádné kompromisy v ceně ubytování nebo lokalitě, je třeba rezervovat ubytování na horách alespoň dva měsíce dopředu, v Alpách ještě dříve. Statistiky odjezdu na lyžování a návratu domů jsou také zajímavé. Potvrzují známý fakt, že na českých horách je o víkendu velmi plno. Máte-li možnost, zkuste například prodloužený víkend posunout na dny sobota až pondělí. Třeba bude pondělí nejlepším dnem na lyžování a ještě cestou domů ušetříte nějaký čas strávený v koloně.

V příštím článku se zaměříme na průměrnou délku pobytu na horách.


Štítky