Co se chystá první adventní víkend

Po celém Česku začínají adventní trhy, každé krajské město pořádá vlastní vánoční trh s bohatým programem a alespoň menší formu takového trhu představí i mnoho dalších měst v celé zemi. Tento víkend je zahřívacím kolem pro nadcházející adventní víkendy. Můžeme se těšit na rozsvěcení vánočních stromků, které například na pražském Staroměstském náměstí proběhne zítra, kdy se stromek rozsvítí za doprovodu hudby každou hodinu od 17:30 - 21:30.

Ale nebojte, Advent není jen o trzích a nakupování. Advent je čas, kdy bychom se měli zastavit a užívat si nadcházející dobu svátků. Proto se zkuste dívat kolem sebe a užívat si radosti, které organizátoři adventních aktivit vymysleli.

Doprovodné adventní radosti

Ze Staroměstské radnice v Praze každou adventní neděli zazní z ochozu radniční věže blok českých i zahraničních vánočních koled, které v období svátků nahradí tradiční radniční fanfáru. Koledy zazní vždy po přehlídce apoštolův době od 15.00 do 21.00.

V centru Brna se můžete od dnešního večera projet speciální adventní tramvají. Ve dvacetiminutových intervalech bude vyjíždět z náměstí Svobody na Českou a přes Malinovského náměstí a Hlavní nádraží pak pojede přes zastávku Zelný trh zpět na náměstí Svobody. Projet se s ní můžete až do 23. 12.

V muzeu Vysočiny v Třebíči začala výstava Betlémů a potrvá až do ledna.

Tvoření adventních věnců

Na zámku Veltrusy si můžete v rámci Adventního tvoření vyrobit svůj vlastní adventní věnec. Pokud se nedostanete nikam, kde byste si mohli vyrobit věnec za pomoci odborníků, tak se přesto zastavte v nejbližším květinářství, kupte si korpus na věnec, svíčky, sušené ozdoby a pusťte se do výroby věnce sami. Možná, že věnec nebude na první pohled tak úhledný, jako kdybyste ho koupili v obchodě, ale bude váš. A radost z vlastnoručně vyrobeného za to stojí. Pokud hledáte inspiraci, mrkněte na pinterest, z fotografií hotových věnců načerpáte nápadů nespočet.

A jeden tip na netradiční akci na závěr: ve středočeském Mratíně se v sobotu koná Mistrovství České republiky v přípravě bramborového salátu, tak přijďte ochutnat.

Přejeme pěkný první adventní víkend. 


Štítky